Як стати впевненим у собi?

Занижена самооцінка – справжній бич сучасної людини. Ви можете бути красунею з точеною фігурою або брутальним накаченим чоловіком з вольовим підборіддям, але відчувати себе нікчемним, негарним, тупим чи депресивним. Людина, яка страждає від невпевненості в собі, знаходить у своїй зовнішності чи характері мільйон вад, і переконати її стати впевненіше, сміливіше, полюбити себе – завдання не з простих.

Як знайти впевненість у собі - один із найпопулярніших запитів у моїй практиці клінічного психолога, сімейного психотерапевта. Своїм пацієнтам я чесно і відразу кажу, що за помахом чарівної палички подолати страх і невпевненість не вийде. Впевненість у собі закладається у дитинстві, і участь у тижневому чи навіть місячному марафоні у популярних блогерів та гуру особистісного зростання навряд чи виправить вашу самооцінку. Робота з невпевненістю - глибинне опрацювання дитячих травм та нарощування нових моделей поведінки за дбайливої підтримки психолога.

Слова, які ми використовуємо на роботі, можуть впливати на те, як нас сприймають. Наприклад, якщо ви занадто часто кажете «вибачте» з неправильних причин, це може підірвати вашу впевненість у собі. Просто змініть свою відповідь із «вибачте за затримку» на «дякую за терпіння», що також буде позитивнішим. Інший приклад — слово «але», яке може створити враження, що співробітник заперечує те, що говорить людина, з якою розмовляє. Натомість співробітник повинен замінити їх словом «і», що спонукає до подальшої розмови.

Експерти виділили сім простих фраз, які варто використати на роботі, щоб мати більше впливу — так кажуть упевнені люди:

1. Ось що я можу для вас зробити
Замість того, щоб говорити "я не можу" або "я не можу", коли ви відмовляєтесь від запиту, зосередьтеся на позитивних аспектах. Краще сказати: "Ось що я можу для вас зробити". Таким чином, співробітник буде встановлювати з клієнтом або колегою обмеження на те, що він або вона не може або не хоче робити, але в той же час сигналізує про те, що він готовий знайти працююче рішення.

2. Я впізнаю.
Коли ми чогось не знаємо, зазвичай краще сказати про це, а не блефувати. Однак, якщо ви займаєте керівну посаду або маєте справу з клієнтами, інтерв'юери вимагатимуть від вас більшого. Замість того, щоб просто ігнорувати питання, скажіть: "Я з'ясую це для вас"

3. Не могли б ви...
Нерідко прохання про послугу передують фрази "Я знаю, наскільки ви зайняті ..." або "Я не хочу вас турбувати ...". Але це відразу ж ставить запитувача в невигідне становище, тому що він припускає, що створює тягар. Тим часом, вам не потрібно вибачатися за те, що ви про щось просите.

4. Давайте вирішимо це.
"Ми подбаємо про це" слід прибрати. Пропозиція означає тільки те, що ви можете говорити, але не означає вирішення проблеми або вчинення конкретних дій. Замість того, щоб говорити: "Ми подбаємо про ситуацію", спробуйте використати такі слова, як "дозволити", "боротьба" або "зменшити", які повідомляють про дію, стверджує експерт. Він також додає, що замість "задовольнити" мету або очікування слід сказати "осягнути" або "перевершити".
Прочитайте, це також допоможе вам у самооцінці, у розвитку https://sales.nbc.ua/korporativnie-trenningi-po-prodajam/

5. Радий, що вам сподобалося
Для деяких людей відмова від похвали є рефлекторною реакцією. Якщо вони отримують комплімент, вони послаблюють його, говорячи: "Нічого". або "Могло бути краще". - це помилка.

6. Я хочу допомогти.
Якщо попросити когось заспокоїтися, то це майже гарантія того, що він зробить усе, щоб не заспокоїтися. Тому експерт рекомендує підтвердити почуття людини та запевнити її в тому, що ви її розумієте. Скажіть у такій ситуації: «Я бачу, що ти засмучений, і хочу тобі допомогти».

7. Я радий, що зміг допомогти.
Немає нічого поганого в тому, щоб сказати "ласкаво просимо", коли хтось дякує вам. Однак сказати щось на кшталт "Я радий, що зміг вам допомогти" матиме більший вплив. Це залишає в людини позитивне враження, що ви зробили все можливе, щоб допомогти їй.

Експерти наголошують, що прості зміни у мові не вирішать усіх проблем спілкування, але точно допоможуть підвищити вплив на роботу.
Предыдущая статья
Следущая статья




Вернуться к списку статей